OSO
 

Transbatur

BEYLİKDÜZÜ / İSTANBUL
Transbatur-001-ModernOfisler
Transbatur-002b-ModernOfisTasarimi
Transbatur-004-CagdasOfisler
Transbatur-006-TasarimOfisler
Transbatur-008-YenilikciOfisler
Transbatur-010-YeniOfisTasarimlari
Transbatur-009-OfficeDesign
Transbatur-003-ModernOffices
Transbatur-005-YaraticiOfisler
Transbatur-011-NewOfficeDesigns
Transbatur-012-ContemporaryOffices
Transbatur-007b-OfisTasarimlari
Transbatur-014b-YeniOfisler
Transbatur-013-CagdasOfisTasarimlari
Transbatur-015-InnovativeOffices
Transbatur-016-YaraticiOfisTasarimlari
Transbatur-017-YaraticiOfisDesign

Transbatur ofis projesi, uluslararası taşımacılık hizmeti veren bir lojistik firması için tasarlanmıştır. Beylikdüzü – Istanbul ‘ da yer alan proje 500m2 lik bir alanda, 30 kişilik personel kapasitesine sahiptir. Firmanın faaliyet gösterdiği lojistik sektörü ile bağlantılı olarak mekanın ana konseptini; konteyner fikrinden esinlenilmiş trapez saç duvar kaplamaları ve yol fikri  oluşturmaktadır. Koridor sonlarında kullanılan ayna kaplamalar ile bu yol ve mekan derinliği ikiye katlanmaktadır. Trapez duvarın üzerinde yer alan kapılar da, konsept fikrinin süreklik arz etmesi açısından, birebir konteyner kapısı olarak imal edilmiştir. İlave olarak mekânsal derinliği arttırmak için, sirkülasyon alanı ve açık ofis arasında şeffaf cam – bölücü duvar kullanılmıştır. Bu cam bölücü aynı zamanda firmanın “showroom”u olan tır modellerinin sergilendiği eğrisel rafların taşıyıcısı niteliğindedir.

Transbatur ofisi için genel yerleşim planı, ofis kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda, açık ofis ve kapalı mekan kurgusu üzerine planlanmıştır. Ofisin en kalabalık ekibi olan “Operasyon” departmanı, ofis içi iletişimi arttırmak için açık ofis kurgusunda planlanmıştır. Bunun aksine, daha özel çalışma düzeni gerektiren “Finans” ve “ Vize” departmanları ile “Genel Müdür” odaları kapalı mekanlarda yer almaktadır. Açık ofis personeli için, 5’ er kişilik özel çalışma grupları oluşturulmuştur. Tasarlanan beşgen masa formlarından hareketle, altıgen özel tasarım aydınlatmalar ve zeminde yine altıgen formlu halılar kullanılarak, tasarım dilinin sürekliliği sağlanmıştır. Tasarlanan ofis mekanının, firma kimliği – faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüştürülmesi ve entegrasyonu temel tasarım problematiği olarak belirlenmiş;  dolayısı ile mekana, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmiştir.

Genel anlamda, dinamik ve modern bir tasarım dilinin benimsendiği Transbatur yönetim ofisinde; firma kimliği ile bütünleşik, enerjisi yüksek ve kullanıcılarına aidiyet hissi kazandırılmış mekanlar yaratılması hedeflenmiştir.

Proje ile ilgili yayınlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Yapı – Temmuz 2018 / Transbatur

Şantiye – Ekim 2018 / Transbatur

İnşaat & Yatırım – Ekim 2018 / Transbatur

Yapı Magazin – Ekim2018 / Transbatur

Transmedya-Eylul2018 / Transbatur

Sektörüm-Ekim2018 / Transbatur

Tasarım Ekibi :

Ozan Bayik, Serhan Bayik , Okan Bayik, B.Bahar Cicekci, Erkan Cecen, Gulsenem Sutcu

İşveren :

Transbatur Milletlerarası Nakliye San.

Tarih :

2017

Alan :

500 m2

Yer :

Beylikduzu / Istanbul

Şantiye Yönetimi :

OSO Mimarlık

Fotoğraflar :

OSO Mimarlık