OSO
 

Batı Yapı Yönetim Ofisi

BEYLİKDÜZÜ / İSTANBUL
cagdas-modern-yaratici-ofisler-bati-yapi-01
cagdas-modern-yaratici-ofisler-bati-yapi-02
cagdas-modern-yaratici-ofisler-bati-yapi-03
cagdas-modern-yaratici-ofisler-bati-yapi-04
cagdas-modern-yaratici-ofisler-bati-yapi-05
cagdas-modern-yaratici-ofisler-bati-yapi-06
cagdas-modern-yaratici-ofisler-bati-yapi-07
office-design-bati-yapi-08
office-design-bati-yapi-09
office-design-bati-yapi-10
office-design-bati-yapi-11
office-design-bati-yapi-12

Batı Yapı yönetim ofisi için tasarlanan ofis; çağdaş modern yaratıcı ofisler için en güzel örneklerdendir. İstanbul Beylikdüzü’ nde yer alan ofis projesi, toplam 800 m2 lik alanıyla, 2 katta konumlanmaktadır ve inşaat sektöründe hizmet veren özel bir firma için tasarlanmıştır.

İç mekan tasarımlarında, firmanın faaliyet gösterdiği inşaat sektörüne referans veren ve dolayısı ile kurumsal kimlik vurgusunu pekiştiren bir tasarım konsepti benimsenmiştir. Bu anlamda inşai ögelere ait biçim dili ve malzeme kullanımı, iç mekan atmosferini domine eden – biçimlendiren tasarım unsurlarına dönüştürülmüştür. Örneğin firma logosundan esinlenerek tasarlanan resepsiyon sırt duvarı, aynı zamanda tuğla dizilimine referans veren biçim dili ile ziyaretçileri karşılar. Benzer şekilde açık ofis tavanlarında, inşaatlarda ham olarak kullanılan çesan hasırının farklı tarzda kullanımı ile konsept kurgusu desteklenmiş ve mekanlara kimlik kazandırılmıştır. Açık ofis ile giriş holü arasında yer alan bölücü duvar, çift taraflı raf sistemi şeklinde tasarlanmış ve ofis tarafından kitaplık-arşiv, koridor tarafından ise maket sergisi amaçlı işlevlendirilmiştir.  Ofisin zemin katında, açık ofis çalışma alanı, toplantı ve sunum odaları yer alırken, üst katında yönetim odaları ile dinlenme ve sosyal aktiviteler yer almaktadır. Özellikle malzemelerin ham haliyle kullanımı ve inşai formlara özgü biçim dili, üst katlarda da gerek mobilya tasarımları gerekse de tavan ve duvar kaplamalarında benzer şekilde mekanları biçimlendirir.

Genel anlamda; Batı Yapı Yönetim Ofisi projesinde, marka kurumsal kimliği, faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüşen bir konsept kurgusu, temel tasarım problematiği olarak belirlenmiştir. Dolayısı ile mekana aidiyet hissi kazandırılarak, kullanıcı mutluluğu ve performansının arttırılması hedeflenmiştir.

Yapı – Kasım 2018 / Batı Yapı

Tasarım Ekibi :

Serhan Bayık, Ozan Bayık, Okan Bayık, Kubra Demirtuna, Erkan Cecen, B.Bahar Cicekci, Murat Luleci

İşveren :

Batı Yapı Istanbul

Tarih :

2016

Alan :

800 m2

Yer :

Beylikduzu / Istanbul

Fotoğraflar :

OSO Mimarlık