OSO
 

Bilişim Vadisi – Kuluçka Merkezi

MUALLIMKOY / GEBZE
kulucka-merkezi-ofis-tasarimi-BV-11
kulucka-merkezi-ofis-tasarimi-BV-12
kulucka-merkezi-ofis-tasarimi-BV-13
kulucka-merkezi-ofis-tasarimi-BV-14
kulucka-merkezi-ofis-tasarimi-BV-15
kulucka-merkezi-ofis-tasarimi-BV-16
kulucka-merkezi-ofis-tasarimi-BV-17
kulucka-merkezi-ofis-tasarimi-BV-18
kulucka-merkezi-ofis-tasarimi-BV-19
kulucka-merkezi-ofis-tasarimi-BV-20
incubation-centre-office-design-BV-21
incubation-centre-office-design-BV-22
incubation-centre-office-design-BV-23
incubation-centre-office-design-BV-24
incubation-centre-office-design-BV-25
incubation-centre-office-design-BV-26
incubation-centre-office-design-BV-27
incubation-centre-office-design-BV-28

Bilişim Vadisi Kuluçka Merkezi tasarımı ve projesi, Muallimköy – Gebze’ de yer alan teknopark kompleksine ait, aynı zamanda Türkiye’ nin en büyük kuluçka merkezi olacak bir mekan için tasarlanmıştır. Ağırlıklı olarak esnek çalışma alanlarından oluşan proje, çok amaçlı eğitim alanları, sosyal mekanlar, oyun odası, mentör odaları ve kütüphane gibi yan işlevlerle de desteklenmektedir.

Oldukça genç bir kullanıcı profiline sahip olan Kuluçka Merkezinde, çalışanların esnek ve özgür düşünmelerini teşvik edecek bir tasarım konsepti benimsenmiştir.  Bu doğrultuda farklı temalara sahip küçük çalışma alanları tasarlanmış ve bu alanlar tek bir kabuk altında toplanarak tasarım bütünlüğü oluşturulmuştur. Mekanı domine eden bu kabuk örtüsü, yer yer yükselip alçalarak farklı temalardaki bu mekanları oluşturur ve ortada yer alan yumurtayı adeta kucaklar. Mekanın ortasında ise kuluçka fikrinden esinlenilerek tasarlanmış çatlamış bir yumurta yer alır. Bu yumurtanın içerisinde tüm mekanı besleyen sosyal aktiviteler; cafeterya, oyun alanı ve çok amaçlı salon yer alır.

Özellikle Y kuşağı kullanıcı profili için tasarlanan bu projede, klasik düzenli masa başı çalışma alanlarına oldukça az yer verilerek, kullanıcılara farklı alternatif ve temalarda çeşitli mekanlar sunulmaktadır. Farklı gruplardaki kullanıcıları bir araya getirerek yaratıcı ve özgün fikirlerin tetiklenmesini teşvik edecek bu kurgu ile, popüler kültürden, spora, müzikten, piknik ve oyun odalarına kadar farklı konseptlerde mekanlar tasarlanmıştır.

Genel anlamda; Bilişim Vadisi Kuluçka Merkezi projesinde, mekan işlevi ve kullanıcı profilinin örtüştürüldüğü bir konsept kurgusu, temel tasarım problematiği olarak belirlenmiş;  dolayısı ile mekana, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmiştir.

Tasarım Ekibi :

Serhan Bayık, Okan Bayık, Ozan Bayık, Erkan Cecen, B.Bahar Cicekci, Murat Luleci, Kubra Demirtuna

İşveren :

Bilisim Vadisi

Tarih :

2017-devam ediyor

Yer :

Muallimkoy / Gebze