OSO
 

Ebay – Gitti Gidiyor

ATASEHIR / ISTANBUL
modern-ofisler-Ebay-01
modern-ofisler-Ebay-02
modern-ofisler-Ebay-03
modern-ofisler-Ebay-04
modern-ofisler-Ebay-05
modern-ofisler-Ebay-06
modern-ofisler-Ebay-07
modern-ofisler-Ebay-08
modern-offices-Ebay-09
modern-offices-Ebay-10
modern-offices-Ebay-11
modern-offices-Ebay-12
modern-offices-Ebay-13
modern-offices-Ebay-14

En iyi modern ofisler arasında yer alan Ebay / Gitti Gidiyor ofisi, Istanbul  Ataşehir – My Office binasında yer almaktadır. Tek bir katta konumlanan ofis mekanı, 530cm tavan yüksekliği olan, toplam 2.000 m² ‘ lik bir alanda yer almaktadır.Günümüz modern ofis mekanlarında, global ölçekte yaşanan dönüşüme paralel olarak; Ebay – Gitti Gidiyor ofis mekanı da, tamamen “açık ofis” düzeninde planlanmıştır. Bu paralelde, ofis iç mekanları toplam 4 farklı işlevde tariflenebilir. Bunlar:

Giriş holü ve Sosyal Alanlar /  Açık ofis / Toplantı Odaları / Teknik ve Servis Hacimleri’ dir.

Ziyaretçilerin ofis mekanı hakkındaki ilk izlenimlerini biçimlendirecek olan giriş holünün, etkileyici ve aynı zamanda davetkar bir mekan olması hedeflenmiştir. Gerek zeminde, gerekse de tavanda kullanılan ahşabın doğallığı ile karşılama bankosunun geride planlanması sayesinde, istenilen davetkarlık hissi vurgulanmaktadır. Giriş holünü tarifleyen ahşap pergola ise, geriye doğru alçalan tavanı ile hem resepsiyona yönelme vurgusunu arttırmakta, hem de tavan yüksekliğini insan ölçeğine indirgemektedir. Yarı geçirgen nitelikte olan bu pergola, girişin arkasında yer alan “sosyal alan” ile görsel ilişkinin kurulmasına izin vermekte ve bu görsel derinlik sayesinde etkili bir ilk izlenim yaratılmasına katkı sağlamaktadır. Giriş holünün solunda yer alan, stilize edilmiş dünya haritası ve kırmızı renkli Türkiye vurgusu ile; “ebay”‘ in global ölçekteki büyüklüğü ve bu firmanın Türkiye ofisinde bulunuyor olmanız sembolize edilmektedir. Giriş holünün arkasında konumlanan “sosyal alan” ise, ziyaretçilerin toplantı odaları haricinde girebildikleri tek mekandır. Dolayısı ile gerek misafirlerin ağırlandığı, gerekse de ofis personeline ve ofis içi kutlamalara ayrılan bu mekan; cafe-bar servisi, kitaplık rafları, müzik yayını, projeksiyon, tv ve playstation oyun alanı gibi farklı hizmetleri barındırmaktadır. İstenildiği takdirde informal toplantı ve yurtdışı bağlantılı sunumların da yapılabileceği bu mekan; , personelin birbiri ile kuracağı sosyal ilişkileri arttıran ve farklı aktiviteleri bir araya getiren sosyal ve eğlence alanıdır.İlave olarak bu hacimde yer alan teras kullanımı sayesinde, tütün kullanan personelin açık hava bağlantısı kurulmuş ve teras, sosyal alan ile ilişkilendirilmiştir.

Mevcut personel kadrosunun 164 kişi olduğu; ancak şirketin potansiyel büyümesi gözönüne alınarak toplam kapasitenin 225 kişiye ulaşabildiği bir planlama ile oluşturulan açık ofis alanı 1.100 m² dir. Bu tür yüksek kapasiteli çalışma ortamlarındaki en önemli problematik akustik sorunlardır. Açık ofis alanında yer alan özel tavan; hem aydınlatma armatürleri, hem de yüksek akustik değeri olan tavan panellerinin irrasyonel planlı tasarımından oluşmaktadır. Bu sayede bir taraftan akustik konfor sağlanırken, diğer taraftan çalışma masalarının tekrarı ile oluşan monotonluk hissi, renkli tavan panelleri sayesinde aşılmıştır.Özellikle canlı ve enerjik renklerin kullanıldığı özel tavanın yarı açık tasarımı sayesinde, 530cm’ lik tavan yüksekliğinin tamamı algınlanmakta ve yüksek tavanlı ferah bir çalışma ortamı yaratılmaktadır. Ofis alanının döşemesinde kullanılan farklı renkli, yuvarlak halı desenleri; “ebay”’ in tüm dünya ofislerinde tekrar eden ve kurumsal kimlik niteliği taşıyan bir öğe olarak zeminde yer almaktadır.

Farklı büyüklük ve kapasitelerde toplam 12 ad. toplantı odasının; 7 tanesi “external”, 5 tanesi “internal” amaçlı kullanılmaktadır. Tüm toplantı odaları, Türkiye’ nin önemli tarihsel bölge ve anıtları ile özdeşleştirilerek kimlik kazandırılmıştır. Boğaziçi, Efes, Nemrut, Kapadokya, Galata, Truva, Kız Kulesi, Ayasofya … gibi isimlerin verildiği toplantı odaları, giriş kapıları için tasarlanan özel grafik imajlar ile tariflenmiştir. Tüm toplantı odaları ve özellikle 14 kişilik 2 ad. toplantı odasında yer alan ileri teknolojik ekipmanların tamamı, İngiltere’ den getirilmiştir. Yoğunluklu olarak yurtdışı konferans görüşmelerinin yapıldığı bu odalarda, yüksek nitelikli akustik tavanlar kullanılarak ses konforu sağlanmıştır. Ebay ofis projesinin tümü, kurumsal kimliğin ön planda tutulduğu, aydınlık ve ferah mekanlardan oluşmaktadır. Çalışanların kendilerini huzurlu ve rahat hissedecekleri koşulların sağlandığı, enerjisi ve ambiansı yüksek, dinamik bir ofis mekanı hedeflenmiştir.

Proje ile ilgili yayınlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Tracing The Elephant / Ebay

Office Design III / Ebay

Joy Office Design III / Ebay

Creative & Modern Office / Ebay

Interni & Decor – Kasım 2012 / OSO

Frame – Mart 2013 / Ebay

Interiors & Sources – Aralık 2012 / Ebay

Yapı – Ekim 2012 / Ebay

Bob – 98.sayı / Ebay

Office Magazyn – Special Edition / Ebay

Tasarım Ekibi :

Serhan Bayık, Okan Bayık, Ozan Bayık

İşveren :

Ebay Worldwide

Tarih :

2011-2012

Alan :

2000 m2

Yer :

Atasehir / Istanbul

Fotoğraflar :

Gürkan Akay