OSO
 

Bilişim Vadisi – Idari Bina

MUALLIMKOY / GEBZE
ofis-ic-mimarlik-Bilisim-11
ofis-ic-mimarlik-Bilisim-12
ofis-ic-mimarlik-Bilisim-13
ofis-ic-mimarlik-Bilisim-14
ofis-ic-mimarlik-Bilisim-15
ofis-ic-mimarlik-Bilisim-16
ofis-ic-mimarlik-Bilisim-17
interior-architecture-Bilisim-18
interior-architecture-Bilisim-19
interior-architecture-Bilisim-20
interior-architecture-Bilisim-21
interior-architecture-Bilisim-22
interior-architecture-Bilisim-23

Gebze’ de yer alan Bilisim Vadisi kompleksine ait binaların yönetim ofisleri ile idari kulesinin, giriş ve sergi hollerine ait ofis iç mimarlık projeleridir. Toplam 16 katlı binanın giriş holünde; resepsiyon, ticari mekanlar, sergi alanı ve VIP girişi yer almaktadır.

Teknoloji merkezi olarak düşünülen kompleksin idari kulesine ait giriş holünün de bu teknolojiyi yansıtması gerekliliği fikrinden yola çıkılarak iç mekan tasarımları oluşturulmuştur. Bu doğrultuda organik ve eğrisel formların hakim olduğu bir biçim dili ve teknoloji vurgusunu kuvvetlendirecek nitelikte malzeme seçimleri tercih edilmiştir.  İlave olarak iç mekanlarda bu kurguyu arttırıp, pekiştirecek nitelikte robotik kol, hologram, interaktif led ekran gibi teknolojik unsurlar tasarımın önemli birer unsuru olarak, mekanlara entegre edilmiştir.

Resepsiyon bankosunun üzerinde yer alan 3 ad. robotik kol, birbiri ile senkronize bir kareografi sergileyerek, hem ziyaretçileri bilgilendirmekte, hem de mekan ve kompleks ile ilgili ziyaretçilerin ilk izlenimlerini biçimlendirmektedir. Özel tavan tasarımı ise, bir taraftan biçim dili ile mekan içi sürekliliği sağlarken, diğer taraftan aydınlatma işlevini yerine getirmektedir.

Bilisim Vadisi sergi holünde ise işveren istekleri doğrultusunda, geçmişten günümüze süregelen teknolojik gelişmelerin yansıtıldığı bir mekan talep edilmiştir. Bu doğrultuda, kaynağını yerel unsurlardan alan bu süreç, modern bir tasarım ve biçim dilinde yorumlanmıştır. Mekanı domine eden tavan ve duvar motifleri bu sürecin biçimsel izlerini taşır. Geleneksel Türk motiflerinin başlangıç noktasını oluşturduğu bu motifler, günümüze geldikçe evrilerek ve biçim değiştirerek modern formlara dönüşür. İlave olarak bu mekanda yer alan dev boyutlu led ekranlar, hem sergi panoları, hem de interaktif ekran görevi görerek, tasarlanan sergi alanının aynı zamanda bir etkinlik ve kokteyl mekanına dönüşmesine katkı sağlar. Dış cephe önünde yer alan panolar ise, dijital kodlama dilini oluşturan 0 ve 1 rakamlarından oluşan bir fon yaratarak, güneş ve ışık kontrolüne katkı sağlar.

Genel anlamda; Bilisim Vadisi kompleksinin ana omurgasını oluşturan bu mekan tasarımında, marka kurumsal kimliği – faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüşen bir konsept kurgusu, temel tasarım problematiği olarak belirlenmiş;  dolayısı ile mekana, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmiştir.

Sektorum-Kasim2018 / Bilisim Vadisi

Şantiye – Kasım 2018 / Bilişim Vadisi

Yapı Magazin-Kasım2018 / Bilisim Vadisi

Insaat&Yatırım-Aralık2018 / Bilisim Vadisi

Contract Business – Ocak2019 / Bilisim Vadisi

Tasarım Ekibi :

Serhan Bayık, Okan Bayık, Ozan Bayık, Erkan Cecen, B.Bahar Cicekci, Murat Luleci, Kubra Demirtuna

İşveren :

Bilisim Vadisi

Tarih :

2017-2018

Yer :

Muallimkoy / Gebze

Fotoğraflar :

OSO Mimarlık