OSO
 

Afeks Yapı Market

ODUNLUK / BURSA
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-00b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-01b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-02b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-03b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-04b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-05b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-06b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-08b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-09b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-010b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-011b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-013b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-014b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-018b
magaza-mimari-tasarimi-Afeks-019b

Yapı malzemeleri ve ev ürünleri konusunda satış yapan, Bursa merkezli Afeks firması için yapılmış mağaza mimari tasarımı ve iç mimari proje hizmetleri işidir. Proje, 3 mağaza ve 1 ofis katı ile toplam 6.000 m2 lik bir alana sahiptir.

Proje kapsamında binanın hem cephe, hem de tüm iç mekan tasarımları tamamlanmıştır. Mağaza katlarında “showroom”, “mağaza” ve “yapı market” tipolojilerinin birleşiminden oluşan bir tasarım dili benimsenmiştir. Beyaz eşyadan başlayarak, mutfak, banyo çözümleri, zemin kaplamaları, kapı, dekorasyon ürünleri, aydınlatma, aksesuar ve yapı markete özgü oldukça geniş bir skaladaki ürün gamına sahip mağaza katları; toplam 30 farklı ürün kategorisinde satış hizmeti sunar. Bu geniş aralıktaki ürün çeşitliliği ve kategorilerin kendine has sergileme ihtiyaçları, mağaza tasarım konseptini belirleyen en önemli tasarım verisi olmuştur. Bu maksatla, tüm mağaza katlarında ana kategorileri belirleyen kendine ait alanlar yaratılmış ve bu farklılık özellikle mimari tasarım ile de vurgulanarak bir proje konsepti oluşturulmuştur. Bu çözüm kullanıcıların ilgili ürünlere kolaylıkla yönlendirilmesi, mağazadaki ürün zenginliğinin müşterilere tanıtılması ve kategorilerin kendine has teşhir ihtiyaçlarının çözümlenmesinde önemli avantajlar yaratmıştır.

Toplam 5 kattan oluşan binanın en alt katında otopark ve servis alanları, üstte yer alan 3 katta mağaza satış alanı ve yapının son katında ise yönetim ofisleri yer alır. İç mekandaki mağaza katları; çocuk oyun alanı, cafe, müşteri toplantı alanları gibi yan işlevlerle desteklenerek, farklı kullanıcı deneyimleri yaratılmıştır. Bu sayede markanın akılda kalıcılığı ve mağazada geçirilen süre arttırılarak hem çapraz satış desteği yaratılmış, hem de mağaza mimari tasarımı adına eşsiz deneyimler yaşanması hedeflenmiştir.

Tasarım Ekibi :

Serhan Bayık, Ozan Bayık, Okan Bayık, Mehmet Can Taş, Buse Yavaş

İşveren :

Afeks Yapı Market

Tarih :

2021

Alan :

6.000m2

Yer :

Bursa