OSO
 

Ebebek Zincir Mağazaları

magaza-dekorasyonu-Ebebek-01
magaza-dekorasyonu-Ebebek-02
magaza-dekorasyonu-Ebebek-03
magaza-dekorasyonu-Ebebek-04
retail-design-Ebebek-05
retail-design-Ebebek-06
retail-design-Ebebek-07

OSO Mimarlık, Ebebek zincir mağazaları için iç mimari tasarım, projelendirme ve şantiye kontrolörlüğü hizmeti vermiştir. Ebebek mağazaları, ticaret piyasası içerisinde kendini “Marzanet” adı ile konumlandıran ve farklı 2 konsepti; market ile mağaza‘ yı kendi bünyesinde entegre eden bir  yapı ve kimliktedir. Bahsi geçen Marzanet tabiri de “market”,  ” mağaza” ve “internet” kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Bu çerçevede, bir yandan ağırlıklı olarak AVM’ lerde yer alması sebebiyle mağaza kimliği taşımalı; diğer taraftan da market özelliklerinden ödün vermemelidir. Özellikle müşterilerin rahatlıkla girip çıkabildikleri ve mekan içerisinde ağırlıklı olarak market ambiansının hissettirildiği bir tasarım konsepti benimsenmiştir. Bu doğrultuda ürünlerin kategorilere ayrıldığı bir planlama anlayışı ve teşhirde, market raflarının ağırlıklı olarak kullanıldığı bir mekan kurgusu yaratılmıştır.

Ilave olarak, Ebebek mağaza tasarımındaki en önemli konu, kullanıcıları davetkar bir şekilde mağazaya yönlendiren ve mağaza içerisinde, müşterilere bir yol çizerek tüm ürünlere ulaşımın sağlandığı bir iç yol yaratılmasıdır. Bu vurgu, turuncu renkteki zemin ve tavanda kullanılan turuncu ahşap çıtalarla vurgulanmaktadır.

Tamamlanan zincir mağaza konseptinin uyarlaması olan ve bu konsept, bir dizi mağaza serisi ile hayata geçirilmiştir. Bu anlamda; Starcity AVM, Novada AVM, Axis AVM, Akasya AVM, Antep Prime Mall, Ankara Forum AVM, Bursa Kent Meydanı AVM, Canpark AVM, Malatyapark AVM ve Urfa Pizza AVM mağazaları için tasarım uyarlaması ve kontrolörlük hizmeti verilmiştir.

Proje ile ilgili yayınlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Global Store Windows Design / Ebebek

Tasarım Ekibi :

Okan Bayık, Serhan Bayık, Ozan Bayık, A.Emre Mert

İşveren :

E Bebek

Tarih :

2013 - 2015

Alan :

700 m2 - 1000 m2

Fotoğraflar :

OSO Mimarlık