OSO
 

Loremen Showroom & Ofis

JEDDAH / SAUDI ARABIA
ofis-showroom-tasarimi-Loremen-01
ofis-showroom-tasarimi-Loremen-02
ofis-showroom-tasarimi-Loremen-03
ofis-showroom-tasarimi-Loremen-04
ofis-showroom-tasarimi-Loremen-05
ofis-showroom-tasarimi-Loremen-06
ofis-showroom-tasarimi-Loremen-07
ofis-showroom-tasarimi-Loremen-08
office-showroom-design-Loremen-09
office-showroom-design-Loremen-10
office-showroom-design-Loremen-11
office-showroom-design-Loremen-12
office-showroom-design-Loremen-13
office-showroom-design-Loremen-14
office-showroom-design-Loremen-15

Loremen ofis – showroom tasarımı, projelendirmesi ve şantiye uygulaması; Sudi Arabistan – Cidde merkezli bir ayakkabı firması için yapılmıştır. 690m2 lik kat planına sahip projenin, %65’ i showroom, %35’ lik alanı ise firmanın yönetim ofisine aittir.

Binanın yapısal formundan dolayı showroom alanı, eğrisel bir koridor ve bu koridorun yanlarında oluşan bağımsız sergi alanlarından oluşmaktadır. Loremen projesinin ana konseptini, bu bağımsız sergi alanlarını mimari bir dil birliği altında birleştirme fikri oluşturmuştur. Bu amaçla tasarlanan tavan sisteminin, ziyaretçileri girişten itibaren yönlendirmesi ve davetkar bir etki yaratması hedeflenmiştir. İlave olarak tavan çıtları ile aydınlatma sisteminin entegrasyonu sayesinde verilmek istenen yönlendirme ve davetkarlık hissi pekiştirilmiştir. Showroom’ un en sonunda sosyalleşme amaçlı kullanımlara hizmet etmesi için bir “kitchenette” planlanmış, bu sayede müşterilerin mekanın tümünü gezmelerine katkı sağlayacak bir çekim merkezi oluşturulmuştur. Tasarım prensibi olarak, showroom’ da lüx ve şık bir atmosfer yaratılması hedeflenmiş, bu doğrultuda ağırlıklı olarak beyaz ve parlak malzeme seçimleri tercih edilmiştir. Ayrıca sergi duvarlarındaki ayna kullanımı ile, mekanın ve ürünlerin görsel algısı ile derinlik hissi ikiye katlanmıştır.

Ofis girişinde yer alan karşılama bankosu, arap alfabesinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Genel anlamda sade ve minimal bir tasarım dilinin benimsendiği ofis mekanları, bir açık ofis ve 4 müdür odası ile çok amaçlı bir lounge’ dan oluşmaktadır.

Genel anlamda; Loremen markası için tasarlanan showroom ve ofis mekanının, firma kimliği – faaliyet alanı ve kullanıcı profili ile örtüştürülmesi ve entegrasyonu temel tasarım problematiği olarak belirlenmiş;  dolayısı ile mekana, aidiyet hissi kazandırılması hedeflenmiştir.

Tasarım Ekibi :

Okan Bayık, Serhan Bayık, Ozan Bayık, Erkan Cecen, B.Bahar Cicekci, Murat Lüleci

İşveren :

Alkindy for Shoes

Tarih :

2017

Alan :

690 m2

Yer :

Jeddah / Saudi Arabia

Fotoğraflar :

OSO Mimarlık